Věděli jste, že v České republice pomáhá více než 1,5 milionu dobrovolníků? A přidat se k nim je jednodušší, než si myslíte. Právě blížící se Mezinárodní den dobrovolníků, který připadá na 5. prosince, může být skvělou příležitostí, jak začít.
Dobrovolnictví je způsob, jak můžeme pozitivně ovlivnit věci kolem sebe a současně obohatit vlastní život. Když totiž věnujete svůj čas a energii druhým, často získáte zpět mnohem víc – ať už v podobě nových přátelství nebo pocitu ze smysluplné činnosti. Tato zkušenost navíc umí prohloubit důležité životní hodnoty, jako je pokora a trpělivost, nabíjí novou energií, přináší pocit sounáležitosti, a především dává naději, že společně dokážeme velké věci. A vůbec nezáleží na tom, jestli je vám 20, 40 nebo 70 let, své místo mezi dobrovolníky najde opravdu každý.
Inspiraci lze čerpat ze zahraničí, kde ve vybraných zemích má dobrovolnictví dlouholetou tradici a ve srovnání s eskem jsou v tomto ohledu výrazně napřed. Například ve Spojených státech je pomáhání druhým součástí životního stylu – děti jsou k němu vedeny už od školky. Ve Velké Británii se do dobrovolnictví zapojuje dokonce třetina dospělé populace a tamní zaměstnavatelé často poskytují na dobrovolnické aktivity placené volno, což je skvělá inspirace i pro české firmy.
Co vlastně Čechům nejvíc brání v tom, aby se zapojili? Podle průzkumů je to hlavně nedostatek informací, kdy lidé často nevědí, jak začít nebo co si pod dobrovolnictvím představit. Druhou nejčastější překážkou je obava z velké časové náročnosti. Přitom i jednorázová pomoc má obrovský význam!
Možností, jak pomáhat, je opravdu mnoho. Češi prokázali svou ochotu pomáhat zejména při mimořádných událostech, ať už šlo o nedávné povodně, pandemii covid-19 nebo pomoc ukrajinským uprchlíkům. Právě v těchto vypjatých momentech se nejlépe ukazuje, jak je dobrovolnická pomoc důležitá a jak dokáže společnost semknout.
Existují ale i další oblasti, kde je pomoc dobrovolníků potřebná a ze kterých lze vybírat. V sociální oblasti můžete dělat společnost seniorům, dětem z dětského domova nebo doučovat děti, které to potřebují a doma jim s tím nikdo nepomůže.
Ve zdravotnictví dobrovolníci zpříjemňují pacientům pobyt různými způsoby. Nejčastěji jim předčítají, hrají s nimi společenské hry nebo je doprovází na vyšetření. Stále oblíbenější je také takzvaná zooterapie, kdy se pacienti setkávají se speciálně cvičenými zvířaty. Nejčastěji jde o psy, ale například ve Fakultní nemocnici Motol mají pro tyto terapeutické účely i papoušky, morčata nebo pakobylky.
Kulturní nadšenci najdou široké uplatnění v muzeích, při obnově historických památek nebo organizaci kulturních akcí, kde zároveň mají příležitost prohloubit své dovednosti. Příkladem může být nezisková organizace Open House Praha, která s pomocí dobrovolníků otevírá veřejnosti běžně nepřístupné architektonické skvosty hlavního města. Díky této iniciativě mohou lidé nahlédnout do unikátních prostor a objevovat skrytou krásu pražské architektury.
Oblíbená je také pomoc v oblasti ekologie a životního prostředí. Dobrovolníci pečují o chráněná území, sázejí stromy nebo pomáhají v útulcích. Celorepublikový dopad má akce Ukliďme Česko! Zastřešená stejnojmennou organizací, která každoročně zapojuje desetitisíce dobrovolníků včetně škol po celém Česku v boji proti černým skládkám a nepořádku v přírodě.
U nás v MetLife máme skvělé zkušenosti s výsadbou dřevin – stromů a keřů ve spolupráci s neziskovou organizací Sázíme stromy. Naši zaměstnanci se do nich zapojují pravidelně a odnášejí si nejen úsměv na tváři, ale i dobrý pocit z odvedené práce.💚
Bez dobrovolníků se často neobejde ani sportovní odvětví. Ať už jde o trenéry věnující se mládeži, organizátory závodů nebo správce sportovišť – každá pomocná ruka se počítá. Pro sportovní nadšence je dobrovolnictví navíc jedinečnou šancí, jak se stát součástí velkých sportovních událostí a nahlédnout do jejich zákulisí, kam se běžný divák nedostane.
Dobrodružnější povahy mohou vyzkoušet zahraniční dobrovolnictví, které spojuje pomoc druhým s poznáváním světa. Jedním z hlavních zprostředkovatelů těchto pobytů je organizace INEX, nabízející dobrovolnické projekty (tzv. workcampy) v 50 zemích napříč čtyřmi kontinenty – Afrikou, Asií, Evropou a Amerikou. Většina pobytů trvá jeden až tři týdny. A není potřeba se bát, pokud vaše angličtina není dokonalá, hlavní je totiž nebát se komunikovat. 😊
Zajímavou oblastí je také prevence kriminality, kde dobrovolníci pomáhají například s programy pro mládež nebo dohlížejí na bezpečnost v obcích. Někteří se věnují i dopisování s vězni, což pomáhá jejich lepšímu návratu do běžného života.
Pokud stále nevíte, jak s dobrovolnictvím začít, můžete se obrátit na některé z regionálních dobrovolnických center, která vám s výběrem vhodné aktivity poradí. S doporučením dobrovolnických aktivit a koordinací dobrovolníků mají bohaté zkušenosti velké organizace jako UNICEF, ADRA, Charita ČR nebo Diakonie ČCE. Užitečné informace najdete také na webu dobrovolnictvi.net nebo dobrovolnik.cz.