Chodidla nosí váhu celého našeho těla, podpírají nás, jsou kontaktem se zemí a balanční plochou, díky které můžeme stát rovně. Tak jako dům bez pevných základů nemůže dobře stát a má tendence se bortit, tak i naše tělo má bolesti, když jeho základna, chodidla, nejsou v pořádku. Aktivní a zdravá chodidla jsou v mnoha případech klíčem nejen ke zdravým zádům, ale i zdraví celkovému. Zjednodušeně by se dalo by se říct, že zdravá chodidla = zdravé tělo.
Vhodná obuv
Chodidlo se skládá z 26 kostí, které musí unést celou naši váhu. Klenba je přitom páteří celého těla. Jakmile se postavíme, zátěž by měla donutit klenbu napnout se a roztáhnout jako pružina. To je možné jen v široké botě, kde jsou nohu v přirozené poloze. Nejvhodnější obuv je v tomto případě žádná obuv. Pokud ale vyrazíte do města, vybírejte boty, které vám umožní mít palec v ose tak, aby nedocházelo k deformitám. Vychýlením z přirozené polohy prstů dochází právě k bolestem zad a dalším problémům. Barefoot boty mají záměrně nulovou podporu klenby a jsou absolutně rovné. Jsou výborné při chůzi po přírodním povrchu, např. na lesních cestách. Pokud víte, že máte ploché nohy, zapřemýšlejte nad ortopedickými vložkami.
Svobodu prstům u nohou
Stlačování prstů u nohou, nošení bot formovaných do špičky a nepohodlná obuv jsou největší příčinou vybočeného palce. Ten se může vychýlit přes nebo dokonce až pod ostatní prsty. Není překvapením, že onemocněním trpí kvůli volbě bot především ženy. Přirozeně tvarovaná obuv je pouze ta, v níž se prsty mohou krčit a natahovat, palec není nijak deformován a zůstává v přímé poloze. Zdravá obuv je anatomicky tvarovaná přesně podle přirozeně zdravého chodidla. Nohy se mohou zdravě prokrvovat a předchází se pocitu studených nohou a problémům se žílami.
Správné našlapování
Pata není z hrubší kůže jen tak náhodou. Měla by se dotknout povrchu země jako první a vyslat mozku informaci o charakteru terénu (je tvrdý, měkký, nerovný apod.) a připravit na něj nejen chodidlo, ale celé naše tělo. Po patě by měla došlapovat vnější hrana malíková, a nakonec palec v závěsu s ostatními prsty. Chůze i stání by mělo probíhat přirozeně s „odemčenými“ koleny a vyhýbáním se zbytečnému propínání kolen.
Nepřetěžovat patu
Když už člověk našlapuje přes patu, ale přetěžuje ji, tak se pata brání. Vytvoří výrůstek a zpevní se v místě úponu šlach na patní kost. Tím pak vzniká patní ostruha. Při prvních známkách je třeba snížit zátěž na patu např. lepší obuví nebo použitím podpatěnek, popřípadě navštívit rehabilitace. Alfou a omegou by proto mělo být rovnoměrné zatěžování chodidla.
Umíte zapojit chodidlo? Otestuje se!
Aktivace palce.
- Krok: Oddělte palec od ostatních prstů a zahýbejte jím nahoru a dolů.
- Krok: Nechte palec stabilní a kývejte ostatními prsty nahoru a dolů.
Pokud vám toto nečiní žádný problém, výborně, jste na správné cestě za zdravým chodidlem. Těžší variantou je hýbat palcem, a poté prsty ze strany na stranu, popřípadě kroužit.
Držet balanc.
- Krok: zvedněte jednu nohu s pokrčeným kolenem.
- Krok: Zavřete oči a počítejte, kolik vteřin vydržíte stát pouze na jedné noze.
- Krok: Nohy vystřídejte.
Pokud vydržíte více jak 20 vteřin se zavřenýma očima, pak o svá chodidla pečujete velmi dobře. Pokud zatím ne, nezoufejte a zařaďte některé tipy do svého běžného života.