Různé drobné nehody jsou u lidí na denním pořádku. Ruku na srdce, kdy naposledy se vám stalo, že byste během týdne nezakopli, neuklouzli nebo se třeba o něco nepraštili? Podobných maličkostí se nám neustále děje tolik, že je vypouštíme a obvykle nad nimi pouze mávneme rukou. I zdánlivá banalita se však při troše nepozornosti může proměnit v zásadní problém. Věděli jste například, že nejvíce úrazů se lidem stává nikoliv venku či při sportu, ale doma?
Řada z nás ráda zkouší nové věci a často se pouští třeba do nejrůznějších adrenalinových zážitků nebo potenciálně nebezpečných aktivit. Že se vám při tom může něco stát, je pochopitelné. Zároveň se však jedná o činnosti, na něž se koncentrujete a věnujete jim zvýšenou pozornost právě proto, že vám kdesi v hlavě straší ono podvědomé, co všechno by se mohlo přihodit. Doma se však obvykle všichni cítíme v bezpečí a chránění, proto naše soustředění opadá. Významnou roli hraje i skutečnost, že mnoho lidí provozuje doma tzv. multitasking, tedy vykonávání několika činností najednou. Pak už stačí drobnost.
Představme si naprosto obyčejnou situaci. Je večer, rodina se po celodenním odloučení sešla a všichni sedí pohromadě v kuchyni. Pravděpodobně je zapnutá televize nebo aspoň rádio, které slouží jako jakási kulisa k podvečernímu dění. Žena chystá večeři, do toho si povídá s manželem, jedním okem sleduje televizní soutěž a tím druhým dohlíží na potomky, aby si udělali úkoly. Na krájení zeleniny, která leží před ní, se příliš nesoustředí, stačí jeden chybný řez a šmik. Úraz je na světě.
Různé drobné nehody při vaření patří k tomu nejčastějšímu, co se vám v domácnosti může stát. Obvykle se jedná o řezné rány různé závažnosti, které však jen zřídkakdy vyžadují lékařské ošetření. Nůž se však snadno může změnit ve smrtící nástroj. V lepším případě si zranění vyžádá pár stehů, v tom horším můžete klidně přijít o prsty. Při práci v kuchyni nejsou výjimečné ani opařeniny horkou vodou či vroucím olejem nebo spáleniny. Stačí chmátnout holou rukou na rozpálený hrnec.
Vedle těchto úrazů dochází v domácnostech také k mnoha pádům. Snaha zalít květinu na skříni nebo si podat knihu z nejhornější police se může snadno zvrtnout v život ohrožující situaci. Při pádech nejčastěji dochází k naraženinám končetin či kostrče a páteře, výjimkou však nejsou ani pohmožděniny či zlomeniny, v těch nejhorších případech můžete dokonce ochrnout. Zrádné bývají také schody, kde vás jedno uklouznutí klidně může stát život.
Co tedy dělat, abychom si vlastní nešikovností zbytečně nezpůsobovali zranění? Tady je pár rad:
- Vždy se snažte soustředit na věc, kterou děláte, a věnovat jí plnou pozornost. Důležité je to zejména v případě, kdy manipulujete s potenciální zbraní – např. nožem nebo sekáčkem na maso.
- Nepodceňujte únavu. Jít naporcovat dýni v jedenáct večer možná zní jako dobrý nápad, pokud však po celém dni sotva udržíte otevřená víčka, nechte to raději na ráno. Únava totiž výrazně ovlivňuje koncentraci i koordinaci a snižuje vaši schopnost věnovat úkonu plnou pozornost.
- Nenechávejte v kuchyni jen tak povalovat ostré předměty či horké kusy nádobí. Pokud sundáváte z hrnce pokličku, raději ji odložte někam, kde ji nemáte na dosah a nemůžete se o ni tudíž omylem otřít. Také nenechávejte rozpálené pánve směřovat rukojetí do místnosti a hrnce s vroucím obsahem stavte dál od kraje linky. Minimalizujete tak riziko opaření či popálení.
- Pokud pracujete ve výšce, ujistěte se, že povrch, na který si stoupáte, je dostatečně pevný, stabilní a unese vás. Rozhodně nelezte na kývající se nebo chatrné kusy nábytku a nikdy nešplhejte přímo po policích dané skříně či komody. Riskujete totiž, že na sebe celý těžký kus strhnete.
- Při chůzi ze schodů se přidržujte zábradlí. V případě uklouznutí tak máte šanci se ho zachytit a zabránit pádu.
Pamatujte na to, že úraz se stane mrknutím oka, ale jeho důsledky se mohou léčit nepoměrně déle, o možných trvalých následcích ani nemluvě. Dávejte na sebe tedy pozor nejen při potenciálně nebezpečných činnostech, ale i při běžných domácích povinnostech. Ušetříte si tak spoustu nervů a starostí.