TIPY A TRIKY

Jak na sezónní ovoce

Jul 28, 2021

Léto je časem letních dovolených, školních prázdnin a zejména odpočinku.  Sluníčko svými paprsky láká k vodě a nikomu se nechce nic jiného než odpočívat. Nezáleží na tom, jestli vyrazíte na pláž do Chorvatska, budete zdolávat zalesněné svahy Alp nebo se natáhnete na deku na chalupě. Důležité je udělat si čas pro sebe nasát tu správnou prázdninovou atmosféru.

Výhodou letního období je, že vám na zahradách, chatách a chalupách dozrává hromada sezónního ovoce a zeleniny, takže si každý den můžete dopřát nějaký čerstvý kousek. A kdo nemá zahradu, rád se nechá zlákat bohatou sezónní nabídkou na tržnici. Všechno ovoce, které nevyužijeme na koláče, a zeleninu, kterou nestihneme použít do salátů, můžeme zužitkovat a zpracovat. Způsobů je nepočítaně.

V případě ovoce je jednou z nejsnazších variant ho zamrazit. Stačí ho umýt, případně vypeckovat, rozdělit do sáčků a dát do mrazáku. Pohodlně vám tam vydrží až do další sklizně, takže pokud vás přepadne chuť, budete si i v zimě moct udělat hrníčkovou bublaninu nebo voňavé jahodové knedlíky. Můžete ovoce také rozmačkat a připravit si domácí mražené pyré, kterým se dají naplnit třeba formičky na nanuky. A domácí zmrzlina pro horké dny je na světě.

Protože mrazák nikoho z nás není nafukovací, je třeba najít i jiné alternativy, jak ovoce zakonzervovat. Klasickou metodou, která se využívá už po staletí, je zavařování. Ovocné kompoty se dají vyrobit prakticky z čehokoliv a mohou sloužit jako chutná svačina nebo třeba základ pro pečení. Krom klasického sladkého nálevu je možné ovoce naložit také do alkoholu. Ovoce v nejrůznějších pálenkách bývá oblíbenou pochutinou. Pokud víte, že byste ovoce v téhle podobě nespotřebovali, můžete místo klasického kompotu vyrobit spíš marmeládu nebo džem, případně povidla.

Ovoce se dá zpracovat i do tekuté podoby. Pokud disponujete odšťavňovačem, můžete si udělat domácí ovocné šťávy, které jsou doslova náloží vitamínů. Mějte však na paměti, že moc dlouhou nevydrží, proto je nutné je co nejrychleji spotřebovat. Pokud si chcete šťávu uchovat déle než pár dní, zvolte podobu sirupu na bázi cukru. Zajímavou alternativou pro milovníky teplých nápojů je pečený čaj, který můžete naporcovat do malých skleniček a použít třeba jako originální dárek. A pokud máte ovoce skutečně hodně, můžete jej také odvézt do palírny a nechat proměnit třeba v domácí pálenku.

Krom ovoce je v létě třeba zpracovávat taky zeleninu. I ta se dá v omezené míře zamrazit, ne každý druh je však pro to vhodný. I v tomhle případě se však dá využít možnosti zavařování, případně nakládání. Kyselé okurky v tradičním sladkokyselém nálevu známe všichni, podobným způsobem můžete využít i zelí, mrkev, papriku, cibuli či česnek do čalamády. Z paprik se dá uvařit také domácí kečup, který pochopitelně můžete vyrobit i z přebytků rajčat.

Čím dál populárnější formou konzervace zeleniny je její fermentace. Výhodou je, že takto můžete zpracovat v podstatě jakoukoliv zeleninu, ať už půjde o zelí, květák, cibuli nebo brokolici. Jde o způsob kvašení ve slaném nálevu, které zelenině dodává specifickou silnou chuť, nemluvě o tom, že fermentovaná zelenina je zdrojem probiotik podporujících zdravé trávení.

Ať už se rozhodnete sezónní ovoce a zeleninu zpracovat jakýmkoliv způsobem, můžete si být jistí, že ho ani trocha nepřijde nazmar. A i když stát v horkých letních měsících v kuchyni a zpracovávat ovoce a zeleninu ze zahrady či farmářského trhu může být docela namáhavé, odměnou vám bude dobrý pocit z toho, že máte ve spíži zásobu vitamínů na dlouhou zimu.