TIPY, TRIKY A INSPIRACE

Jsme národem zahrádkářů, kutilů i pletařek – tvořit něco rukama Čechy baví

Apr 02, 2025

Češi mají kutilství v krvi. Opravy v domácnosti, renovace objektů, zakládání zahrady nebo ruční práce, tedy projekty DIY (Do it yourself – vyrob si sám), jsou pro mnoho z nás nejen běžnou praxí, ale i oblíbeným koníčkem nebo dokonce vášní.

Chcete si vyrobit vlastní kus nábytku, uplést svetr nebo vytvořit originální velikonoční dekoraci? Žádný problém, stačí si najít správnou inspiraci a návod. Ostatně návody na cokoliv, a jsou jich tisíce, se dají najít na pár kliknutí!

Hledáte inspiraci?

Na YouTube jsou tisíce videonávodů na všechno, od výroby nábytku po šití. Stačí se podívat například na kanály „DIY Creators“ nebo „Fix This Build That“. Také známý Pinterest je plný inspirací a fotonávodů na projekty od vaření a pečení přes domácí vychytávky, popisy na háčkování, výzdobu na nejrůznější události… I mezi mladými oblíbený Instagram & TikTok nabízí krátka videa a tipy od kreativních tvůrců. Kdo by hledal návody krok za krokem na webu, také najde s www.instructables.com si například můžete postavit na dvorku malou kancelář, www.wikihow.com vám zase poradí, kdy a jak sázet zeleninu. Pro technické a návrhářské projekty existují specializované aplikace například Houzz, Solidworks nebo SketchUp.

Návody na DIY výrobky jsou na různých platformách a v nejrůznějších formátech, takže i ten, kdo by s kutilstvím chtěl teprve začít, se má rozhodně kde inspirovat. Existují i specializované aplikace, komunity nebo fóra a skupiny na Facebooku, kde kutilové sdílejí své tipy a cenné rady.

Tradiční jsou zahradničení, kutilství a ruční práce

Češi mají silnou tradici v rukodělných koníčcích, mezi ty nejoblíbenější patří zahradničení. Na zahradě je celý rok co dělat, ale právě teď na jaře je seznam prací nejdelší. Je potřeba připravit půdu – vytrhat plevel a zrýt záhony, uklidit skleník, prořezat stromy a keře, vysázet nové rostliny květin i zeleniny, z trávníku odstranit staré trávy a mech vertikutátorem, dosít holá místa a pohnojit… a je toho ještě mnohem, mnohem víc.

Domácí kutily zase baví nejrůznější renovace domácností, které úzce souvisejí s prací se dřevem, ale i dalšími materiály – keramikou, sklem, kovem… U mužů se jako vzpomínka na dětství drží další koníček – modelářství, ženy zase vyhledávají ruční práce – renesanci popularity zažívají pletení a háčkování, trvale si svoji míru obliby drží šití a nově si mezi ruční práce proráží cestu korálkování a šperkařství vůbec, stejně jako výroba dekorací všeho druhu.

Češi navazují na bohatou tradici rukodělných koníčků, které nejsou jen zábavou, ale i činnostmi, z nichž některé s sebou nesou určitá rizika.

Na co by si domácí kutilové měli dát pozor?

Hlavně na ruce! Mnoho úrazů je totiž spojeno s nešikovným zacházením s nástroji a ruce jsou „první na ráně“. Úplně nejčastějším úrazem jak na zahradě, tak doma jsou řezná poranění rukou, která mohou skončit více či méně náročným chirurgickým zákrokem a někdy i trvalým poškozením.

Řezné a tržné rány vznikají nejčastěji při práci s noži, nůžkami, pilkami, sekerami, ale i manipulací se sklem, kovovými předměty a dalšími ostrými materiály. Lisy nebo těžké nástroje jsou zrádné tím, že mohou ruce pohmoždit nebo dokonce rozdrtit prsty. Ani vrtačka není právě bezpečným nářadím, o pilách a cirkulárkách ani nemluvě. Dalšími úrazy, které evidují pojišťovny, jsou zlomeniny zápěstí a předloktí po pádech zahrádkářů ze stromů při ořezávání větví a česání ovoce, nebo ze štaflí při domácím malování.

Ale nejen nářadí skýtá riziko pro ruce – pozor je třeba dávat i na otevřený oheň a horké povrchy, například při svařování, nebo pájení, ale třeba i kyseliny, louhy a další chemikálie. Za jedny z nejnebezpečnějších jsou pak považovány elektrické úrazy, například při manipulaci s nechráněnými vodiči.

Bezpečněji a bez zbytečných rizik

Aby se kutilství nestalo nebezpečnou zábavou, je nutné dodržovat několik zásad. Patří mezi ně správné používání nářadí, a především opatrnost při jakékoliv činnosti. Žádný kutil by se neměl pouštět do prací, které překračují jeho dovednosti, a rozhodně by nikdy neměl zapomenout na patřičné ochranné pomůcky, v první řadě rukavice!

Na #CoKdyby je tu pojištění!

České ruce nejsou jen „zlaté“, ale také velmi zranitelné. Úraz se může stát kdykoli a někdy může mít závažné následky. Proto je vhodné zvážit rizikové životní pojištění, které pokryje nejen úraz samotný, ale i případnou hospitalizaci, pracovní neschopnost nebo trvalé následky či dokonce invaliditu. To vše splňuje životní pojištění OneGuard. Kromě toho nabízí i zcela unikátní pojištění úrazů, ale i onemocnění a chirurgických zákroků horních končetin.

Ruce jsou velmi citlivou a složitou částí lidského těla, které mohou být ohroženy nejen při hobby aktivitách, ale i při každodenních pracovních činnostech různými riziky. A to i těmi, která na první pohled nevypadají vůbec nebezpečně. Například přetížení při dlouhodobé práci s počítačem vyvolává syndrom karpálního tunelu, který, pokud vyžaduje chirurgickou léčbu, je zahrnutý v pojištění a stejně je tomu i u tzv. tenisového lokte. Tato onemocnění rukou kryje MetLife pojišťovna jako jedna z mála, protože CoKdyby