Dobrý den, vaše Ema si při volejbalu „narazila“ dva prsty, váš Kuba uklouzl na schodech a vymkl si kotník, prosím, přijeďte si pro něho… Pokud jste rodiči dětí školou povinných nebo středoškoláků, možná s podobným telefonátem tělocvikáře či třídního učitele máte své zkušenosti. Školní prostředí je totiž po tom domácím druhým nejčastějším místem dětských úrazů.
Ročně si podle Státního zdravotnického ústavu úrazy vyžádají přes 30 tisíc hospitalizací a dalších více jak 500 tisíc dětských úrazů je každý rok ambulantně ošetřeno. Podle zjištění České školní inspekce se za stejné období stane v českých školách přibližně 30 tisíc úrazů, přičemž zhruba dvě třetiny z nich připadají na žáky základních škol. Statistiky také ukazují, že chlapci jsou zraněni častěji – tvoří 55 % případů – oproti dívkám, které jsou na sebe opatrnější a méně riskují.
Největší počet úrazů se stane před polednem a při tělocviku
Podle České školní inspekce dochází k největšímu počtu úrazů krátce před obědem. Může za to nejspíš únava nebo snížená pozornost žáků. A více než polovina všech zranění vzniká během hodin tělesné výchovy, což není překvapivé.
Mezi běžné sportovní úrazy patří podvrtnutí a natažení, například při fotbale, basketbalu, atletice…, přičemž natažení svalů obvykle vznikne při nedostatečném zahřátí před sportem. Dále to bývají údery míčem, který může zasáhnout hlavu, obličej nebo jiné části těla, což může způsobit modřiny, pohmožděniny, ale i otřes mozku. Poranění hlavy se stávají při kontaktních sportech nebo při pádech na nerovném terénu nebo tvrdém povrchu, například z nářadí na parkety v tělocvičně, při bruslení na ledu či pádu z kola při cyklistice. A v neposlední řadě jsou to zlomeniny a vykloubení, která vznikají při pádech nebo kolizích během sportu.
Ani přestávky nejsou bez rizika
Mezi nejčastější příčiny vzniku školních úrazů patří nešťastná náhoda nebo neposlušnost. Dalšími důvody může být i nízká fyzická kondice dětí, horší stav nářadí a dalšího sportovního vybavení tělocvičny, ale mohou to být i dětské konflikty na školních chodbách. Zajímavostí je, že více než pětina všech školních úrazů se stává během přestávek, kdy děti nemají organizovanou činnost. Na chodbách a schodech děti často uklouznou nebo zakopnou, což vede k pohmožděninám, odřeninám nebo v horším případě zlomeninám.
Jak minimalizovat rizika úrazů?
Když pomineme povinnosti školy a patřičný dohled učitelů, pak jako rodiče můžete přispět tím, že budete své děti varovat, a hlavně je učit. Například to, jak rozpoznat případná rizika a chovat se zodpovědně, jak se bezpečně pohybovat po škole, například neběhat na chodbách a zároveň je vybavit kvalitním sportovním vybavením – protiskluzovou sportovní obuví, vhodným oblečením a případně dalšími ochrannými pomůckami. A také se hodí natrénovat pohybové schopnosti – naučit se bezpečně padat, pohybovat v terénu, vždy rozumně odhadnout své schopnosti, nepřeceňovat síly a neriskovat, například neexperimentovat s nebezpečnými látkami nebo pyrotechnikou.... A se staršími dětmi můžete probrat alespoň základy poskytnutí první pomoci.
Škole se vyplatí pojištění odpovědnosti
Úrazům je jednoznačně lepší předcházet, než je následně řešit, ale bohužel navzdory prevenci jsou součástí školního života. Proto byste jako rodiče měli vědět, že škola je podle zákona povinna zajistit bezpečnost a ochranu zdraví žáků a je za dítě zodpovědná jak po dobu vyučování, tak v jídelně, družině, v době sportovních kroužků… Škola, respektive její zřizovatel, nejčastěji města a obce, většinou mají uzavřeno pojištění odpovědnosti, které v případě úrazu žáka kryje náklady na léčbu a odškodnění. Pokud škola pojištění nemá, musí náklady hradit z vlastních prostředků.
Jak postupovat v případě úrazu žáka
- Pokud se žák zraní, musí bezodkladně k lékaři, který ho ošetří a zhodnotí jeho stav a závažnost úrazu. Lékař zároveň vyplní tzv. hodnocení bolestného, ze kterého následně stanoví výši odškodného.
- Škola je ze zákona povinna vést knihu úrazů, stejně, jako firmy. Musí zpracovat hlášení o úrazu a odeslat ho na zdravotní pojišťovnu, u které je dítě registrované, ale také na Českou školní inspekci.
- Škola zároveň musí pojišťovně poslat formulář hodnocení bolestného, který vyhotovil ošetřující lékař. Rodič dítěte proto nesmí zapomenout tento formulář předat škole.
- Pojišťovna následně odškodní rodiče, respektivě zraněné dítě
- Pokud má dítě vlastní úrazové pojištění uplatněte ho dle návodu vaší pojišťovny. Pokud dojde k úrazu žáka a je pojištěna škola i dítě samotné, bude uplatněna pojistka školy i pojistka dítěte.
I školní zranění pomůže vyřešit „strážce“
Je vždycky lepší, když má dítě i vlastní životní pojištění, včetně rizika úrazu. Například naše nové rizikové životní pojištění OneGuard. Strážce pro celou rodinu ochrání všechny, na kterých vám v životě nejvíc záleží, včetně dětí – školou povinných i teprve těch nedávno narozených. Pojistné plnění dítěte z vlastní smlouvy rozhodně školu nezbavuje odpovědnosti za škodu. Takže pokud se pojištěnému dítěti stane úraz, může finanční plnění dostat z obou pojištění.
Unikátní je, že OneGuard zdvojnásobí plnění v případě, kdy má dítě prázdniny. Za úrazy dětí předškolního věku, žáků základních škol i studentů středních škol a konzervatoří, které se stanou v době prázdnin vyhlášených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vyplácí dvojnásobné pojistné plnění v případě trvalých následků úrazu, horních končetin a doby nezbytného léčení úrazu.
Úrazy dětí nelze zcela eliminovat, ale s dobře promyšlenou prevencí můžete jejich počet i závažnost výrazně snížit. Mluvte proto s dětmi o všech rizicích, která jim nejen ve škole hrozí a pro jistotu sjednejte kvalitní pojištění. Každý krok směrem k jejich větší bezpečnosti a ochraně zdraví se počítá!