Má kvalita vašeho spánku vliv na váš pracovní výkon? Rozhodně ano. Dlouhý a kvalitní spánek se může zdát méně důležitý, než hromada nevyřízených e-mailů a neodevzdaných projektů (nebo než nejnovější díl vašeho oblíbeného seriálu), ale je nezbytný pro správné soustředění a schopnost kritického myšlení. Nedostatek spánku ovlivňuje úsudek, postřeh, logické myšlení a dokonce i vaši paměť. Řiďte se několika jednoduchými radami a zlepšete svůj spánek a následně i (nejen) pracovní nasazení:
1. Nečekejte, že to doženete o víkendu
Ano, dělá to tak celá řada lidí. Přes týden spí málo a o víkendu se deficit snaží odstranit tím, že prospí (téměř) celé dopoledne. Podobné dohánění sice pomůže přemoci primární následky špatného spánku, jako jsou stres a únava, ale výzkumy ukazují, že na zhoršenou paměť a sníženou schopnost soustředění je tento způsob boje proti nedostatku spánku krátký.
2. Využívejte „šlofíčky“
Občas se natáhnout a odpočinout si neznamená být líný. Krátké šlofíčky představují skvělý způsob, jak dohnat ztracenou hodinu spánku a vlit novou energii do žil. Ideální čas na krátký odpočinek je mezi 13. a 15. hodinou odpolední a odpočinek by neměl trvat déle než 30 minut, jinak hrozí, že nakonec budete ještě unavenější, než předtím.
3. Zkuste se obejít bez budíku
Snažte se chodit spát a vstávat každý den podobně, abyste optimalizovali svůj spánkový cyklus a celkově tak spánek zkvalitnili. Pokud to zkusíte, nakonec se obejdete bez budíku, jelikož vaše tělo bude mít každou noc dostatek spánku, díky čemuž se ráno probudíte zcela sami. Pokud nejste schopni vstát a vylézt z postele, ani když váš budík zburcuje půlku domu, je na čase začít chodit spát dřív.
4. Udržujte vyváženou hladinu melatoninu
Melatonin je hormon, který výrazně ovlivňuje spánkový cyklus, jelikož hraje zásadní roli v řízení tělesného rytmu den-noc – jeho hladina je silně závislá na střídání světla a tmy. Vyváženou hladinu melatoninu (a tím i lepší spánek) podpoříte tím, že během dne strávíte více času na světle a po setmění budete postupně přecházet na tmavší režim: buďte přes den hodně venku a pusťte si domů/do kanceláře světlo, večer naopak místo silného osvětlení volte lampičky, snižte podsvícení přístrojů a zkuste televizi, počítače a mobily zcela vypnout alespoň hodinu před tím, než jdete spát.
5. Jezte správně
Snažte se snížit denní příjem kofeinu, alkoholu a těžko stravitelných potravin. Stejně tak se snažte před spánkem příliš nepít, ať zbytečně přes noc nezatěžujete močový měchýř. Během dne volte potraviny, které obsahují látky podporující a regulující dobrý spánek, například hořčík, draslík, B6 či aminokyseliny – sáhněte po mandlích, banánech, hummusu, třešních nebo ořechových máslech.