TIPY A TRIKY

Týden vděčnosti nás přiměje nejen děkovat opravdověji

Apr 29, 2021

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolikrát za den řeknete slůvko „děkuju“? A kolikrát ho skutečně myslíte vážně? Poděkování je nejotevřenějším způsobem vyjádření vděčnosti. Jde o slovo, který každý z nás zná, jelikož je nám vtloukáno do hlavy už od nejútlejšího dětství spolu s pravidly slušného chování. V mnoha případech se z něj však stává pouze prázdná společenská fráze, téměř plevelné slůvko, které sice používáme, ale jehož obsah příliš nevnímáme. Právě z toho důvodu vznikla výzva nazvaná jednoduše „Týden vděčnosti“, která se snaží nám všem ukázat, jaké drobnosti občas stačí, abychom se naučili znovu správně děkovat a prožívat vděk.

Týden vděčnosti nemá žádné pevně stanovené datum a dokonce ani ustálený průběh. Díky tomu se do něj může zapojit kdokoliv, kdykoliv a v podstatě jakýmkoliv způsobem. Celý proces je založený na naší vlastní vnitřní motivaci, nikoliv na vnějších okolnostech. Člověk se díky tomu nemusí cítit pod tlakem ani pod drobnohledem. Jeho výkony nikdy nekontroluje a jenom on sám je sobě supervizorem. Účelem týdne vděčnosti není jakkoliv vás zdeptat nebo ukázat, jak jste neschopní. Naopak jde o motivační techniku, díky níž získáte optimističtější přístup k životu a naučíte se více vnímat pozitivní aspekty okolního světa třeba i za negativních nebo komplikovaných okolností. Pokud tedy máte pocit, že přesně něco podobného teď v životě potřebujete, přinášíme vám pár tipů, jak svůj týden vděčnosti prožít.

1) Začněte si vést deníček vděčnosti.

Postačí vám k tomu jakýkoliv obyčejný sešit nebo blok, případně i pouhých pár listů papíru. Pokud si nicméně vyberete zápisník, který se vám líbí a už svým vzhledem ve vás evokuje příjemné pocity, můžete si být jistí, že k němu budete mnohem radši vracet. Do tohoto sešitku si pak každý večer před spaním zapište několik drobností, za které jste po prožitém dni vděční. Může jít třeba o to, že svítilo sluníčko, povedla se vám upéct bábovka nebo jste konečně natřeli celý plot. Nezáleží na tom, zda zaznamenáte své soukromé nebo pracovní úspěchy nebo vyjádříte vděčnost za to, že v obchodě mají slevu na váš oblíbený produkt. Podstatné je, abyste se vzpomínkou na věci, za něž jste vděční, příjemně naladili.

2) Poděkujte těm, kdo si to zaslouží.

Každý z nás má v životě osoby, které při něm stojí za všech okolností, podporují ho a povzbuzují, když se cítí na dně. Na co ale často zapomínáme, je poděkovat jim za to. Svou vděčnost za všechno, co pro vás dělají, přitom nemusíte vyjadřovat jenom slovně. Pozvěte třeba dotyčného na večeři do jeho oblíbené restaurace nebo mu uvařte oblíbené jídlo doma, kupte mu květinu nebo láhev vína nebo třeba místo něj umyjte nádobí a dopřejte mu tak čas pro sebe. Každý z nás vyjadřuje vděčnost jinak, ale i takové němé poděkování potěší. Ne nadarmo se říká, že činy jsou výmluvnější než slova.

3) Změňte svůj přístup.

Mnoho z nás má sklony spíš k pesimismu a skepsi, protože právě ty nás učí naše životní zkušenosti. Často nadáváme na věci, které stejně nemůžeme změnit, a vidíme svět v černých nebo alespoň hodně šedých barvách. I když to nahlas nepřiznáme. Schválně, kolikrát za den se přistihnete nadávat na politiku, počasí, ceny v obchodech? Případně se litovat, protože máte spoustu práce, kterou nezvládáte, nebaví vás a nikdo ji neocení? Je totiž snazší rezignovaně svěsit ramena a prohlásit, že vy nikdy nebudete úspěšní, případně žehrat na všechny, kdo úspěšní jsou, než se sami snažit a změnit způsob myšlení. Existuje jedna základní motivační poučka – to, co vyzařujete, se vám vrací. To v praxi znamená, že pokud budete neustále negativní, přitahujete si do života zase negativní věci. Zkuste to tedy naopak. Než zase začnete na něco nadávat nebo se utápět v sebelítosti, radši se zamyslete nad tím, za co můžete být vděční. A klidně i za naprosto banální věci jako střecha nad hlavou nebo teplé jídlo. Jsou totiž lidé, kteří nemají ani to.

4) Dávejte na oplátku.

Děkovat se dá různými způsoby a jedním z nich je obdarovat někoho, kdo vaši pomoc potřebuje. Poslat peníze na charitu, darovat oblečení lidem ve hmotné nouzi nebo třeba přispět zvířatům v zoo na krmení jsou způsoby, jimiž vyjadřujete vděčnost za svou vlastní situaci a za to, že si můžete dovolit ostatním přispět. Krom vlastního příjemného pocitu si navíc můžete být jistí, že vám budou vděční ti, kterým pomáháte.

Možná se to nezdá, ale vděk je velmi silná emoce, která může pozitivně ovlivnit náš život. Dává nám totiž optimističtější pohled na svět, čímž se kladně podepisuje na našem duševním a potažmo i fyzickém zdraví. Díky pozitivnímu přístupu máme obecně mnohem větší motivaci, jsme výkonnější a cítíme se mnohem nabitější energií, než pokud se oddáváme pesimismu. A tyto výsledky se navíc projevují už v krátkodobém horizontu. K tomu, abychom se naučili být vděční za všechno, co v životě máme, nám sice týden stačit nebude, ale je to dobrý začátek. Tak s chutí do toho.