TIPY, TRIKY A INSPIRACE

Chcete si užít zimu stylově? Vyzkoušejte nové sporty

Jan 15, 2025

Zima je obdobím, které přináší jedinečné možnosti pro sportovní aktivity a zábavu. Vedle tradičních sportů, jako jsou lyžování nebo snowboarding, se objevují nové trendy, které lákají stále více nadšenců. Už jste někdy vyzkoušeli nějaké netradiční zimní sporty? Na výběr jich je hned několik… Pokud zrovna nejste nadšenci adrenalinových novinek a máte rádi klasiku, můžete během chladných měsíců jít na obyčejný výšlap nebo postavit iglú. Jen při všem, co budete dělat, je důležité nezapomenout na vlastní bezpečnost.

Chcete se proletět nad zasněženými pláněmi nebo zamrzlým jezerem? Pak vyzkoušejte snowkiting, což je zimní varianta kitesurfingu, kdy se místo vody pohybujete na sněhu. Snowkiting kombinuje prvky lyžování nebo snowboardingu s ovládáním tažného draka (kitu). S jeho pomocí, a hlavně větru. si na lyžích nebo snowboardu můžete vychutnat rychlost, skoky ve vzduchu, prostě svobodu pohybu na pláních, zamrzlých jezerech nebo mírných svazích. Díky tomu snowkiting rychle získává na popularitě.

Skibike, jízdní kolo, které má místo pneumatik lyže, je ideální pro ty, kteří hledají nový způsob, jak sjíždět zasněžené svahy. A pokud si vzpomínáte na jeho předchůdce – staré dobré skiboby, tak si určitě vybavíte, že tento sport je nakloněný i začátečníkům bez špičkové fyzické kondice, takže vyzkoušet ho může opravdu každý. Jen pozor, začátečníci by si měli vyhlídnout raději mírnější svahy.

Kdo se nechce vzdát klasického kola ani v zimě, může „osedlat“ fatbike, „tlusté“ horské kolo se širokými pneumatikami, které krásně jezdí i na nestabilním terénu, třeba v písku, ale i na sněhu. I když tohle kolo zvládne nejrůznější terén, ne všechny sněhové podmínky jsou vhodné, třeba ve 30 centimetrech čerstvého sněhu toho moc nenajezdíte. Ale ideální je vyjet na silnice s minimálním provozem nebo na lesní či polní cesty. Jako fatbikeři můžete objevovat na zimních cyklistických výletech nové trasy i dobrodružství. A poslední rada, pokud si kolo půjčujete, tak to udělejte v kvalitní půjčovně, kde vám poradí i s oblečením, vybavením a třeba i technikou jízdy.

Dalším novým sportem, kterému propadla hlavně mladá generace, je freerunning na sněhu, tedyakrobatická sportovní disciplína, která zahrnuje přeskoky, přemety a další akrobatické triky při překonávání venkovních překážek v zimním období. Jen pro větší bezpečnost na ledu a sněhu je obzvlášť důležité vybrat správné obutí.

Ledové lezení, tedy ice climbing, je už sportem nejen pro dobrodruhy, ale spíš zkušené horolezce, kteří chtějí zdolávat zmrzlé vodopády a ledové stěny. Vyžaduje speciální vybavení, jako jsou cepíny, mačky, lana nebo sedáky. U nás najdete ledové stěny v přírodě a několik umělých ledových horolezeckých stěn i pro amatéry, takže kdybyste si tuhle disciplínu chtěli vyzkoušet, můžete si stěnu pronajmout i s instruktáží a veškeré vybavení si tam také zapůjčit. 

Kdo nechce zažít adrenalin, může se zabavit klasickou zimní turistikou po vyznačených trasách, v lesoparcích, navštívit rozhledny nebo vodopády, možností je spousta. Skvělým způsobem, jak si užít přírodu v zimě i mimo klasické turistické trasy, jsou výšlapy na sněžnicích, které jsou díky své nenáročnosti stále populárnější. 

A kdo miluje zimu, sníh, led a chcete se opravdu vyřádit a třeba i vytáhnout od počítačů své děti na čerstvý vzduch, zkuste si postavit iglú jako Eskymáci. Na internetu najdete spoustu návodů a odvážní dobrodruzi mohou v ledovém příbytku ve speciálním spacáku i přenocovat. Ti, kdo tento nezapomenutelný zážitek absolvovali, uvedli, že si uprostřed přírody otestovali své fyzické i psychické limity. 

Jen z tohoto krátkého výčtu je vidět, že zima nabízí spoustu možností, jak si užít aktivní odpočinek a dobrodružství. Ať už vyzkoušíte jakýkoliv nový sport, pamatujte vždy na svoji bezpečnost. Základem je kvalitní vybavení – obutí, helma, chrániče nebo rukavice a správně seřízené lyže nebo snowboard jsou nezbytností. Nezapomeňte také na to, že pokud zkoušíte nový sport, je vždy lepší absolvovat základní kurz s instruktorem. 

Také fyzická příprava před sezónou, stejně jako ověření podmínek na svahu, stavu sněhu, předpovědi počasí, a hlavně lavinového nebezpečí snižuje riziko zranění. Když se vyhnete těmto nebezpečným oblastem, budete dodržovat pravidla a zbytečně neriskovat, měly by se vám úrazy vyhnout obloukem. Ale jisté to není nikdy.

Co kdybyste si zlomili nohu na lyžích, upadli na ledovce nebo si ze zimní túry odnesli omrzliny? Pro všechna „CO KDYBY“ je tu ochránce celé rodiny – rizikové životní pojištění OneGuard, které pomůže zajistit finanční kompenzaci jak v době léčení úrazu, tak i v případě, že by zanechal trvalé následky, nebo dokonce způsobil invaliditu. OneGuard ochrání vás i všechny, na kterých vám nejvíc záleží. A nejen v zimě.