TIPY A TRIKY

Tipy pro ekologickou domácnost

Feb 02, 2021

Ekologie je téma, které světem v posledních pár letech velmi silně rezonuje. Lidé si začínají čím dál více uvědomovat, že naše planeta je jen jedna a má omezené zdroje, které se mohu časem snadno vyčerpat. Formují se proto nejrůznější iniciativy bojující za ochranu životního prostředí, ohrožených druhů či životních podmínek, vedle toho však proekologicky smýšlí také stále více jedinců. Možná si říkáte, že vy sami jste jen kapkou v moři a váš přístup coby jednotlivce toho moc nezmění. Na jednu stranu je to pravda, na druhou si však stačí uvědomit, že po celém světě žijí miliony podobných jednotlivců. A když se všichni spojí dohromady, je to už pořádný dav. K udržitelnějšímu životnímu stylu přitom mnohdy stačí velmi málo. Níže přinášíme pár typů.

Třiďte odpad!

Třídění odpadu nezabere mnoho času, ale přesto může mít ohromný efekt. Napomáhá totiž při jeho dalším zpracování a recyklaci. Tříbarevné popelnice na papír, plast a sklo jsou dnes velmi dobře dostupné, takže nedá tolik práce vaše odpadky dopravit do těch správných. Při třídění si ale přesto dejte na některé věci pozor.

Samotná skutečnost, že je věc vyrobena z papíru, plastu či skla ještě nutně neznamená, že ji můžete, či spíše měli byste, do kontejneru hodit. Co do popelnic na tříděný odpad nepatří? Do žlutých kontejnerů na plasty byste neměli vhazovat mastné obaly se zbytky potravin, nádoby od žíravin či jiných nebezpečných látek ovšem ani tuby od zubní pasty. Do modrého kontejneru na papír se nedává zamaštěný, mokrý nebo jinak znečištěný papír, ale ani kartony od vajec či ruličky od toaletního papíru. Rozhodně sem nedávejte ani kartony od nápojů, pro ty je určen samostatný kontejner. Do zeleného kontejneru na sklo byste pak neměli házet keramiku ani porcelán, zrcadla nebo pokovovaná skla.

Neplýtvejte jídlem!

Plýtvání potravinami je jedním z nejpalčivějších problémů dneška. Ročně skončí na skládkách tisíce tun jídla, přičemž v průměru na jednoho člověka je to kolem 100 kg. Více jak polovina vyhozených potravin je přitom původem z domácností. Úplně se vyhnout vyhazování jídla asi není možné, toto plýtvání se však dá alespoň minimalizovat správným nakupováním a skladováním. Jak se v tom zlepšit?

Na nákup vyrážejte s už předem rozmyšleným seznamem a kupujte pouze ty věci, o nichž bezpečně víte, že je zkonzumujete. Zamezíte tak pozdějšímu vyhazování nesnědených výrobků. Pokud přeci jenom nakoupíte něčeho víc, můžete si potravinu zamrazit pro pozdější použití. Vždycky je při tom lepší maso, pečivo nebo třeba pesto rozdělit na menší porce a uložit je do mrazáku zvlášť. Jednou rozmrazené potraviny by se totiž neměly znovu zamrazovat, takže při využití zamražených věcí můžete vždycky vybrat jenom přesně tolik, kolik potřebujete pro daný pokrm. Pečlivě také čtěte informace o trvanlivosti na obalech. Je-li na potravině uvedena „minimální trvanlivost“, znamená to, že potravina může být v pořádku a nezávadná i po jejím vypršení klidně i několik dalších měsíců. V případě „spotřebujte do“ může být potravina po uplynutí dané doby znehodnocená, stejně tak ale může být naprosto v pořádku a není tedy nezbytně nutné potraviny den po datu spotřeby hned vyhazovat. Vždycky se nejprve přesvědčte, jestli se potravina přeci jen nedá použít, třeba do nějakého vařeného pokrmu, a teprve potom ji případně vyhoďte.

Šetřete energie!

Mohlo by se zdát, že když jsou elektřina, voda, teplo a cokoliv dalšího snadno dostupné, není třeba s nimi příliš šetřit. Na jednu stranu je to pravda, na druhou je však třeba uvažovat i nad tím, že tato dostupnost tu nemusí být vždycky. Nadměrná produkce elektřiny je navíc značnou zátěží pro životní prostředí, přestože řada energetických společností se snaží hledat alternativní výrobní cesty. Věděli jste například, že elektřinu lze získat i z odpadu, aniž by se do ovzduší dostávali škodlivé emise?

K úspoře energií navíc není zapotřebí mnoho úsilí. Stačí zhasínat, když v místnosti nikdo není, vypínat televizi, na kterou se nikdo nedívá, zapínat myčku až v momentě, kdy je plná, a neprat každé tričko zvlášť. A jeden tip k ochraně životního prostředí navíc. Existuje celá řada netoxických produktů, kterými se dají nahradit drahé chemikálie a při úklidu s nimi dosáhnete téhož efektu. Je kupříkladu jenom málo skvrn, s nimiž by si neporadil obyčejný ocet a jedlá soda.

Ať už se snažíte žít udržitelně a ekologicky dlouhodobě, nebo s tím teprve začínáte, můžete mít ze sebe dobrý pocit, že děláte něco pro lepší budoucnost nás všech. Jak kdysi řekl Saint-Exupéry, planetu nedědíme po našich předcích, ale půjčujeme si ji od našich potomků. Tak ať ji vrátíme v co nejpoužitelnějším stavu.