České značení: inspirace pro celý svět

Jestli v některém odvětví Česku právem náleží světové prvenství, pak je to určitě turistické značení.
Na našem území je aktuálně kolem 44 tisíc kilometrů značených pěších tras, což je ze všech zemí na světě nejvíce, a každým rokem přibude asi 400 až 500 kilometrů nových.

Husté pokrytí a zároveň geniální jednoduchost a přehlednost udělaly z českých turistických značek něco, nad čím uznale pokyvují hlavou na celém světě. Náš systém se tak začal rozšiřovat v řadě zahraničních zemí – na Ukrajině, v Polsku, Maďarsku, Makedonii, Srbsku nebo také Mongolsku, kde
v roce 2023 požádali o pomoc při vybudování své první turistické stezky.

Ta vůbec nejstarší značená pěší trasa na našem území vznikla v roce 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Dlouhá byla asi osm kilometrů, ale do současnosti se dochovala sotva její polovina, která je osazena replikami původních značek. Zbytek původní trasy skončil pod vodní hladinou Slapské přehrady.

Na samém počátku se turistické stezky značily pouze červenou barvou. S nárůstem počtu tras a jejich křížením ale začal být systém nepřehledný, proto se začalo značit také modrou barvou a od roku 1916
i zelenou a žlutou. Jednotlivé barvy nejsou „na ozdobu“, ale mají svůj význam – červeně jsou značené dálkové nebo hřebenové trasy, modrá značka provede po významnějších trasách, zelená barva označuje místní trasy a žlutá je určená pro krátké trasy, spojky nebo zkratky.

O značení turistických tras, cyklostezek a běžkařských tratí pečuje přes 1700 dobrovolníků z Českého klubu turistů. Ti procházejí speciálním školením a značení pečlivě kontrolují a obnovují co tři roky.
Z bezpečnostních důvodů pracují vždy ve dvojicích, a to ve svém volném čase bez nároku na odměnu.

Tipy pro bezproblémové putování

Ačkoliv pěší turistika může působit jako nenáročná aktivita, mnoho lidí se na výlety vydává nedostatečně připravených. Mezi nejčastější chyby patří nevhodná obuv. Ta by měla vždy chránit kotník a mít pevnou podrážku. Stejně důležitý je dostatek tekutin, optimálně alespoň 1,5 litru vody na osobu,
a dostatečné množství jídla pro doplnění energie.

Nepodceňte ani oblečení – ideální je vrstvení, abyste se mohli přizpůsobit změnám počasí. Nutností je pláštěnka pro případ nepříznivého počasí, za slunečného dne se bude hodit i opalovací krém.

I když se dnes spoléháme na navigaci v telefonu, je vhodné mít s sebou pro jistotu i papírovou mapu pro případ, že by se elektronika vybila nebo jinak selhala. V neposlední řadě nezapomeňte na lékárničku pro případ drobných úrazů, chybět by neměly ani osobní doklady a hotovost.

Pokud se dostanete do nouze a budete nuceni vyhledat pomoc integrovaných záchranných složek, všímejte si takzvaných bodů záchrany neboli rescue pointů. Jde o místa v krajině označená tabulkou s unikátním kódem, která usnadní vaši lokalizaci. V blízkosti bodu záchrany by měl být signál pro mobilní telefon alespoň jednoho operátora, abyste si mohli zavolat na tísňovou linku 112.